Vzhůru na snídani, ovesná kaše
Přidáno: 31. 1. 2017 20:50:35 Počet shlédnutí: 4021
31 Leden 2017
Známe to všichni. Po lehce klidnějších svátcích jsme se asi všichni vrátili do každodenního shonu – ranní vstávání, rodina, jít do zaměstnání, návrat zpět domů, rodina, spousta povinností, domácnost, spát a zase znova. Každý den roku je něčím náročný a někdy ani nevíme, kdy se nám zase podaří konečně se zastavit a nadechnout se. A rok je ještě dlouhý, prázdniny daleko, takže žádné dobré vyhlídky.
Je důležité, jak svůj den začneme, jelikož špatné návyky můžou ovlivnit minimálně celých následujcích 24 hodin. Ze všech médii postupně slýcháme, jak je důležitá pravidelná strava, sport a duševní pohoda..Čím dál tím více lidí má „své" zdravotní problémy a je permanentně ve stresu. Ale jak všechna tahle doporučení a rady najednou skloubit při každodenním shonu?
Kdybych Vám tu měla ještě radit já, stejně byste si řekli, že to jsou jenom slova a realita je jinde.
Ano, asi máte pravdu, ale co kdybychom společně udělali ten malý první krůček k tomu, abychom alespoň začali ten den o malinko správněji – a to snídaní. Určitě to nebude bolet, právě naopak.
Sama vím, jak je těžké najít ráno pár minut navíc, abych se mohla nasnídat. No upřímně, zatím jsem je nenašla. Ale hrozně bych chtěla.
Jediné řešení, na které jsem přišla, je správná motivace. Ta jediná Vás může změnit! Pokud budete vstávat s pocitem, že se na něco těšíte, že to bude navíc chutné a bude Vám po tom moc příjemně – co více si přát.
Mám tady pro Vás dvě varianty na úžasnou, rychlou a jednoduchou ovesnou kaši, která Vás ráno může postavit na nohy a minimálně Vám zajistí jednu porci toho nejdůležitějšího jídla dne, bez kterého nebudete mít energii ho celý naplno zvládnout.
Co vy na to? Zkusíte to se mnou?
Navíc ji můžete připravit večer a ráno jen ohřát – dokonalé!
Musím Vám říct, že když jsem listovala knihou „Pohoda v kuchyni" od Jamieho Olivera a narazila na povídání o Jamieho dětství a receptu na vzpomínky na mládí, která se k jeho ovesné kaši vztahuje, byla jsem okouzlena a velmi příjemně nalazena, jelikož to je přesně to, co Vám z dětství má zůstat. Ty nádherné vzpomínky a okamžiky, na které nikdy nezapomenete, které si můžete vrátit jen tak jedním jídlem a prožít to znova. Byla jsem až dojatá a říkala jsem si, jak je to krásné a jak mu bylo dobře. Měl štěstí. (doporučuji přečíst, už jen kvůli jeho přesnému návodu na babiččinu kaši z dětství)
Co mě ale dostalo úplně nejvíc je to, že jsem si neuvědomila, že se mi přihodí něco podobného při vytváření jedné varianty tohoto receptu.
Jak uvidíte níže, rozhodla jsem se pro dýňovou ovesnou kaši.
Když jsem byla malá, doma jsme často zavařovali, a měli jsme obrovské zásoby např. právě dýňových kompotů. Tehdy to člověku nepřijde, bere to jako samozřejmost, kterou dostane navíc k obědu, ale nepřikládá tomu žádný význam, často si ještě stěžuje, že „kompot" znova nechce.
Tyto doby už jsou ale dávno zamnou a dýňový kompot jsem neměla roky.
O to bylo větší překvapení, když jsem si z jedné z návštěv mé rodiny na Moravě přivezla novou várku domácí zavařené dýně a dokonce i domácí dýňovou marmeládu od mé mamky.. V podstatě nic až tak zvláštního, pro ty, kdo to dělají běžně, ale po dlouhé době to byl pro mě nový podnět, zakomponovat stylově sladkou dýni do receptu.
To finální „nej" z mého příběhu zpočívá v tom, že v momentě, kdy jsem zavařeninu otevřela a ochutnala, přidala ji do kaše, dochutila ji a poprvé ochutnala hotový výsledek, nevěřila jsem vlastním smyslům. Prožila jsem přesně ten okamžik, o kterém Jamie psal, a nevěřila jsem, že je to vůbec možné.
Bylo to dokonalé! A pro tyto chvíle se určitě vyplatí nejen vstát, ale především žít.
Proto hned na začátku radím: neberte to jen jako obyčejný recept na ovesnou kaši, berte to jako výzvu pro Vaše tělo a výzvu pro kreativitu se surovinami. Je jen na Vás, jakou kombinaci zvolíte. Přísad je tolik, že nebudete vědět, kterou dříve vyzkoušet. A třeba se i Vám povede nalézt tu správnou vzpomínku! Stojí to za to.
Kromě dýňové kaše jsem zařadila i tu klasickou s jablkem a skořicí, které provoní celý Váš den.
Na kaši budeme potřebovat (2 velké porce):
- ovesné vločky – 100g
- horká voda – 300 ml
- sůl – špetka
- cukr/ sirup dle potřeby
- (mléko – 1 panák) – lze vynechat
Na jablečnou kaši se skořicí:
- jablko – 1 větší kus
- skořicový cukr
- javorový sirup (datlový)
Na dýňovou kaši:
- dýňová marmeláda -3 lžičky
- dýňová zavařenina – 1 lžíce
Ovesné vločky si vsypeme do hrnce a zalijeme vroucí vodou. Přidáme špetku soli a necháme na mírném plameni vařit, bude to trvat cca 10 minut.
V mezičase si nastrouháme jedno jablko a připravíme ostatní ingredience. Když jsou vločky měkké, můžeme přidat ingredience dle chuti. Já jsem si zde rozdělila kaši do dvou hrnců a do jednoho jsem přidala nastrouhané jablko a skořicový cukr. Jablko necháme změknout, trvá to jen chvilinku a dosladíme dle chuti.
Do druhé kaše jsem vmíchala 2 lžičky dýňové marmelády a pár kostiček zavařené dýně. Bokem si nechte další kostičky, které nakonec přidáme navrch. Nezapomeňte přilít malinko šťávy ze zavařeniny! Je to lahoda.
Nakonec v poslední minutě jsem obě kaše zakápla trošičkou mléka, jen pro zjemnění. Servírujte v miskách ozdobených příslušnou surovinou.
Jak můžete vidět, zbyla mi ještě snídaně do práce.
Tipy pro labužníky:
- Použijte jemnější typ vloček, kaše bude rychleji hotová.
- Kaši na závěr můžete zjemnit i smetanou, popřípadě vmíchat máslo.
- Já jsem použila datlový sirup do jablečné kaše, ale Vy můžete použít cokoliv sladkého (cukr, javorový sirup, med) – nebo naopak nic. Zde záleží na sladkosti samotné suroviny
- Doplňte kaši o oříšky, tak jako já ve své kaši „take away".
- Buďte kreativní a vymýšlejte nové kombinace chutí
Přeji hodně štěstí při hledání té „nej" chutě Vaší kaše! Já jsem tu svou již našla.