Neodolatelná vůně Asie v misce Fresh Cook
Přidáno: 23. 3. 2017 11:38:03 Počet shlédnutí: 2417
23 Březen 2017
Značky
Dnes si uděláme výlet trochu dál, a to za vůní asijských ingrediencí, jelikož východní kuchyně a její variace jsou prostě úžasné. Budeme sice muset sehnat pár atypických ingrediencí, ale věřte mi, za tu chuť to stojí.
Často se mi stává, že když hledám recept, který chci uvařit, narazím na suroviny, které ještě neznám nebo netuším, kam pro ně zajít. Je to jeden z malých důvod, proč často od receptu v tu chvíli odejdu a zvolím něco jednoduššího. Ale nakonec zjistím, že ten recept je prostě „ten správný" a přemluvím se o něm zapřemýšlet a začnu vymýšlet, kde „specialitky" ulovit.
Jak se říká, když se chce, všechno jde a to platí i tady. Jen nesmí být člověk líný! Vždy Vás to obohatí, rozšíří Vám to obzory a přidá zkušenosti. Jasně, netradiční ingradience Vám vždy padnout do chuti nemusí, ale alespoň nebude na pochybách a budete vědět, o čem je řeč.
Co je důležité říct, ingredience v tomto receptu jsem nakonec sehnala nečekaně rychle a jednoduše, v podstatě jsem je našla v běžném hypermarketu. Stačilo se jen rozhlédnout. Takže čtěte dál a ničeho se nebojte, zvládneme to bez problémů!!
Na asijsou misku (podle Jamieho receptu z knížky Vařte chytře jako Jamie) budeme potřebovat:
- mleté hovězí maso – 350 g
- tofu – 200 g
- rýže basmati – 250 g
- mražený hrášek – 200 g
- jarní cibulka – 2 ks
- čerstvá chilli paprička
- čínské koření pěti vůní
- omáčka z černých fazolí – 150 ml
- česnek – 3 stroužky
- zázvor – velikost palce
- vývar 600 ml
- sójová omáčka
- olivový olej
- kukuřičný škrob – vrchovatá polévková lžíce
- sůl, pepř
Volitelné:
- ostrá chilli omáčka
- limetka
- koriandr
Rozehřejeme si ve wok pávni olivový olej a restujeme na něm mleté maso společně s kořením 5 vůní, solí a pepřem, dokud se tekutina neodpaří (cca 15 minut). U nás najdete širokou nabídu wok pánví pro pravé asijskou kuchyni od značky Ken Hom. Více o pánvích na našich stránkách.
V tomto mezidobí si nakrájíme česnek a zázvor na drobné kousky, tofu na větší kostky, cibulku a chilli na kolečka. Po 15 minutách přisypeme k masu česnek a zázvor, které necháme rozvonět.
Dále přidáme kukuřičný škrob, omáčku z černých fazolí, sojovou omáčku (a chilli omáčku, pokud chcete více palivého). Zalejime vývarem a necháme pomalu vařit, dokud omáčka nezhoustne a šťáva se nezredukuje (cca 30 minut).
Než bude omáčka hotová, uvaříme si rýži, kterou vysypeme do hrnce a zalijeme vodou. Lehce osolíme, vaříme na mírném plameni dokud se neodpaří voda a rýže nebude měkká.
Těsně před dovařením do směsi vmíchejte mražený hrášek a kostky tofu a lehce promíchejte. Nechte spolu vařit cca 5 minut a dochuťte dle potřeby.
Při servírování posypeje hovezí směs nakrájenou cibulkou a chilli papričkou, koriandrem, pokapejte limetkovou šťávou a pusťte se rychle do toho.
Tipy pro labužníky
- Použila jsem zde kuřecí vývar, jelikož jsem ho měla k dispozici z minulého dne, kdy jsem si vyvařovala skelet. Byl by fajn hovězí, ale myslím, že je to jedno. Lepší než umělá kostka. (I když Jamie v tomto receptu kostku používá, ale on má tu svou speciální bio-nechemickou, což je povoleno) . Tyto čisté vývary určitě můžete také zakoupit v nejbližším farmářském obchůdku, ale rychleji si myslím vytvoříte vlastní. Doporučuji si udělat hovězí vývar silný a ten poté po kostkách nandat do mrazáku, budete mít vždy vývar při ruce.
- Zvolila jsem uzené tofu. Mám ho radši pro jeho výraznější chuť i vůni.
- V originálním receptu byl poměr masa a tofu opačný, já mám ale hodně ráda hovězí soté a proto jsem i to obrátila.
- Rada k vaření rýže je taková, že rýži zalijte v poměru 1 hrnek rýže a 2 hrnky vody, trocha soli a vařte !bez míchání! dokud se voda neodpaří. Na vaření rýže můžete také použít rýžovar nebo více tradičně bych volila naše napařovací misky Tao.
- Pokud máte rádi pikantnější verze pokrmů, přidávejte chilli omáčku dle libosti.
- Použijte hůlky, bude Vám chutnat ještě lépe.Prostě to k těm vůním patří. U nás můžete zakoupit krásné kvalitní bambusové hůlky.
- Omáčku z černých fazolí i koření 5 vůní jsem sehnala v asijském koutku v jednom hypermarketu, tak snad s tím nebudete mít problém. Skvělé místo pro všechny ingredience, které patří do asijské kuchyně je SAPA v Praze. Udělejte si tam výlet nejen, že nakoupíte zcela neobvyklé ingredience, ale také můžete ochutnat pravou asijskou kuchyni.
- Koření 5-vůní se dá vytořit i doma a v nejhorším případě se dá fazolová omáčka vypustit, ale něco na ní bude!
- Myslím, že Vás tato asijská chuť dostane, recept vyzkoušejte a já už se nemůžu dočkat, až to zopakuju!
Přejeme dobrou chuť a užijte si tu skvělou chuť asijské kuchyně!
Autor článku: Klára Čurdová, 3/2017
Další fotografie z vaření tohoto skvělého receptu:
Blogerka Klára s námi spolupracuje od začátku roku 2016. Jsme rádi, že jsme jí objevili! Pro Kláru je vaření velkým koníčkem, ráda se nechává inspirovat jejím i naším oblíbencem Jamie Oliverem a navíc ještě ráda fotí. To vše jsme spojili a tím vznikají naše články na blogu, recepty a návody, jak jídlo uvařit, vylepšit nebo jaké ingredience čím nahradit. Věříme, že se Vám Kláry články a recepty budou líbit a budou i tak Vaší inspirací a pomocníkem pro recepty od Jamie Olivera.