Jaro už je venku, veselé Velikonoce!!
Přidáno: 24. 3. 2016 17:00:00 Počet shlédnutí: 2045
24 Březen 2016
Máme radost, že venku se nám konečně ukazuje tolik očekávané a milované Jaro. Sluníčko nás pomalu tahá ven a vše se probouzí k životu. Taky se těšíte na tu zeleň jako my? Otevřete okna a nechejte ten jarní, svěží vzduch, aby Vám provětral zástěry a přinesl novou chuť do vaření. Jarní kuchyně, to jsou plné hrsti čerstvých, zelených bylinek, vejce všude, kam se podíváš, velikonoční nádivky, mladá zelenina, jehněčí maso ale taky třeba chřestová sezóna, která začíná právě teď na jaře, v dubnu.
Zelené bylinky, které se vám od brzkého jara nabízejí v té nejlepší, nejčerstvější podobě, jakou můžete chtít a jakou vaše tělo po dlouhé, šedé zimě určitě potřebuje, jsou největší zásobárnou vitaminů a stojí určitě za to zařadit je do jídelníčku. Vyjděte tedy ven a kupte nebo v lepším případě natrhejte na zahrádce pažitku, hladkolistou i kadeřavou petrželku, nať celeru a libečku (libeček mimochodem nemá chuť po maggi, jak se říká, ale to české, originální maggi má naopak chuť po libečku, takže libeček je přírodní přísada do jídel využívaná všude tam, kde nechcete používat právě to maggi), taky stojí za to vyjít do trošku víc do přírody a z procházky si přinést mladé kopřivy, pokud se budete chystat na pravou, velikonoční nádivku nebo třeba velikonoční, vaječný svítek. Výbornou jarní bylinkou je taky popenec, pokud víte, jak vypadá, nebojte se si ho nasbírat a pak s jeho pomocí v kuchyni trošku zakouzlit, je to bylinka docela aromatická a chutná.
Vejce jsou opravdu typickou, jarní, velikonoční potravinou. Prokáží velkou službu vašemu tělu i z hlediska výživy, nejen chuti. Taková snídaňová omeletka z domácích vajec, bylinek a třeba s opečenou, domácí klobáskou... Pokud se chystáte na Velikonoce, ale typická, masová nádivka vám moc nejde pod nos, zkuste to letos s vaječným svítkem s bylinkami a dobrou šunkou. Pokud toužíte po kombinaci, pusťte se do jednoho z našich receptů, skotských vajec, tedy vařených vajec obalených v mletém mase.
Nebo na to jděte úplně jednoduše – vejce uvařte jako ztracené a podávejte s vařeným chřestem a holandskou omáčkou. Z nutričního hlediska je vejce takový malý zázrak, protože jimi prakticky můžete nahradit maso v jídelníčku, jelikož obsahuje všechny důležité proteiny, které se nachází i v mase, aminokyseliny, které si naše tělo samo nevyrobí, nasycené i nenasycené tuky (tady ale převažují ty nenasycené, dobré na srdce,ochranu vnitřních orgánů a nápomocné při vstřebávání některých v tuku rozpustných vitaminů). Když sníte 2 vejce, pokryje to váš denní příjem vitaminu B12, vejce jsou také zásobárnou vitaminu D, který je obsažen také v droždí a překvapivě i v pivu a pomáhá tělu vstřebávat vápník. Mýty o vysokém obsahu cholesterolu ve vejcích okamžitě zapomeňte, je ho v nich obsažená opravdu jen troška a tu naše tělo potřebuje.
Chřest je další, jarní, kuchyňský hit. Sezona českého chřestu začíná během dubna a končí většinou začátkem července. Za dob první republiky byl chřest běžnou součástí jarní kuchyně a jeho sláva postupně opět stoupá. Na trhu ho seženete ve třech variantách, bílý chřest je ranná odrůda, která je většinou k mání jako první, další dvě, chřest zelený a fialový, jsou odrůdy pozdnější a sobě velmi podobné. V Čechách se chřestu nejvíce daří v okolí Mělníka, odkud pochází prakticky všechem český chřest, plný vlákniny, beta-karotenu, riboflavinu, vápníku, hořčíku a dalších minerálních a stopových prvků, které naše tělo po zimě vděčně přijme. Chřest upravuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, čistí organismus a je velmi vhodný při redukčních dietách, je také účinným afrodiziakem. Díky vysokému obsahu vlákniny podporuje dobré zažívání a pro tohle všechno je vyhledávanou jarní potravinou. Vyzkoušejte ho zapečený se šunkou v bešamelové omáčce, jen tak s pošírovaným vejcem, tradičně s holandskou omáčkou nebo i ve výborné, krémové polévce.
A užívejte jaro jak v kuchyni, tak v přírodě.
Skotská vejce Jamie Oliver
Zapomeňte na ty z jídelny a dejte jim s Jamiem druhou šanci:
12 křepelčích vajíček
3 větší klobásky na pečení nebo 1 a k tomu směs mletých mas
2 hrsti čerstvého tymiánu
1 vejce z volného chovu
100g strouhanky
olej na smažení
Křepelčí vajíčka vařte 2 minuty ve vroucí vodě, pak ponořte do studené a opatrně oloupejte.
Klobásy umelte, popř.smíchejte s mletým masem a přidejte tymián.
Do jedné misky rozšlehejte slepičí vejce a do další si připravte strouhanku.
Rozdělte masovou směs na 12 hromádek, do kterých opatrně zapracujte po jednom křepelčím vajíčku.
Každou masovou kuličku pak obalte ve vejci a následně ve strouhance a smažte ve vyšší vrstvě oleje asi 1-2 minuty nebo do zezlátnutí. Na ubrousku pak zbavte skotská vejce tuku a pečte ještě 5 minut v horké troubě. Teprve pak servírujte nedočkavcům.
SNAD SE VÁM NÁŠ ČLÁNEK LÍBIL A VŠEM PŘEJEME KRÁSNÉ VELIKONOCE!!
Sledujte nás e-shop, právě naskladňujeme novinky.